Whatsapp

Katalog

Aktif Filtreler:
Bu kategoride toplam 47 ürün bulunmaktadır
Bu kategoride toplam 47 ürün bulunmaktadır
EPOKSİ REÇİNE NE KADAR ZAMANDA KURUR?EPOKSİ NE KADAR SÜREDE DONAR?
   

Ürünün ilk donma süresi 4-6 saat iken tam kuruma süresi ortalama 12-24 saattir ama bu süreler kabın genişliğine, kabın yüksekliğine ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişiklik gösterir.
Döküm esnasında ortamın maksimum 25 derecede tutulması, jelleşmeden sonra ise ürünün sıcak bir ortama bırakılması kuruma süresini hızlandırır

Epoksi reçine nedir ve malzemeleri nelerdir nerede satılır neler yapılabilir? 
   

Reçine epoksi, epoksi silikon hammaddesi sıvı cam olarak da geçmekte olan bir kimyasal üründür. Bilindiği üzere reçine genellikle ağaçlardan üretilen bir maddedir.

Reçine epoksi ile neler yapılabilir?
   

Reçine epoksi ile masalar, takılar, bileklikler, kolyeler, arkadaşlık kolyeleri, tepsiler, orta sehpalar, çerçeveler gibi Reçine epoksi hammaddesi veya sıvısı olarak adlandırılan ürün hobi malzemeleri kategorisine girmiştir. Silikon Takı Küpe, Bilezik, Kolye, Yüzük, Kek stant Seti Kalıbı, Epoksi Reçine malzemeleri, Süsleme Kurutulmuş Çiçekler ve Boyaları Hobizubi.com da.

Epoksi nasıl kullanılır?
   

2 ölçü reçineye 1 ölçü sertleştirici bir kaba dökülüp yavaş yavaş hava kabarcığı kalmayacak şekilde karıştırılır.
Karıştırma işlemini sağdan sola, soldan sağa ve aşağıdan yukarıya olacak şekilde 2-3 dakika boyunca iyice karıştırın. Karıştırma esnasında karıştırma çubuğu kabın dibi ve kenarlarına değdirilecek homojen bir karışım sağlanmalıdır. Daha sonra karışım 5 dakika dinlendirilir ve kalıba dökülerek kurumaya bırakılır. Yaklaşık 6 saat sonra elle dokunabilir hele gelir. 12 saat içinde tamamen sertleşir. 48 saat sonunda çizilmez bir cam halini alır.
Epoksi reçine de çok fazla kalite farkı bulunmaktadır yapılacak işe göre epoksi reçinenin kalitesi çok önemlidir.
Kalınlık ve incelik olarak kuruma süresi farklılıklar gösterebilir.
Reçinenin kalitesine göre ve reçinedeki en büyük özellik ne kadar fazla ısıda donar ise o kadar ısıda çözünürlük sağlar.
Bu yüzden epoksi normal ortam sıcaklığında 12 saat süre içerisinde dondurulur ve sonrasında bir fırın yardımı ile 200 derecelik ısıda hızlı bir şekilde katılaşır ve 200 derecelik ısıda çözünürlük sağlar reçine deki özellikler kaliteye göre farklılıklar gösterebilir.

  • Not: Fırın yardımı ile katılaşmasını sağlayacağınız zaman 12 saat kendiliğinden donmasını beklemelisiniz. Daha sonra fırını 200 dereceye ayarlayarak bir süre ısındıktan sonra fırını kapatıp içerisine epoksi reçinenizi koyabilirsiniz.
Epoksi Malzemeleri Nelerdir?
   

İçerisinde birçok malzeme barındıran ve bu malzemeler sayesinde birçok yerin kaplamasının yapılmasını sağlayan malzeme olan epoksi, önemli alanların kaplanmasında bijuteri işleri tepsiler gece lambaları masa dekorları hobi malzemelerinde yerini almıştır.
Ayrıca sağladığı faydalar sebebiyle çokça tercih edilmekte ve birçok alanda hâlâ kullanılmaya devam edilmektedir. Epoksinin bu kadar sağlam ve dayanıklı olmasının yanında, her alanda kullanılabilir olmasını sağlayan birçok etmen bulunmakta ve bu etmenler sayesinde epoksi kaplamalar yıllar boyunca kullanılarak birçok alana kullanılmaktadır. Bahsedilen bu önemli yapı malzemesinin içerisinde birkaç önemli ve tamamında kullanılan malzeme vardır ve bu malzemeler sayesinde epoksinin özelliklerinin yansıtılması sağlanmaktadır.

Epoksi malzemeleri nelerdir?
   

Epoksi malzemeleri nelerdir? Şeklinde bir soru sorulduğunda ise, buna iki adet cevap verilebilmekte ve bu iki malzeme dışındaki malzemeler değişken özellik göstermektedirler.

Birincisi kalın döküm epoksi yani masa sehpa gibi işlemlerde kullanılan epoksi 5 cm kalınlıkta dökülebilir.
İkincisi ince dökümler ortalama en fazla 2 cm kalınlıkta dökümler için yapılmıştır.
Bijuteri ve hobi işlerinde kullanılmaktadır.
Sertleştirici ve reçine olarak bilinen bu iki malzeme sayesinde, epoksinin sıvı halden katı hale gelmesi sağlanmakta ve bunlara ek olarak birçok etken olarak sıcaklık seviyesini yüksek tuttuğunuz da epoksi daha hızlı kurur ve daha sert olabilir reçine epoksi sıcağı sever kaç derecede de donar ise donduğu dereceyi gördüğünde çözünürlük sağlar.
Sanayi tipi epoksiler daha kimyasaldır sanayide zeminde tavanda vs gibi alanlarda kullanılmaktadır.


İncelediğiniz Ürünler

Herhangi bir ürün yok

Menü