Whatsapp
close
Menü

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.

Mumlar, evde, bahçede atmosferi değiştirir, güzel kokularıyla keyif verir, rahatlatır. Eğer doğru mum yakmayı bilmiyorsanız, mum kısa sürede tükenir, is yapar, istediğiniz kadar güzel koku yaymaz. Peki mum yakmadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor? Mum kalıntılarını nasıl temizleyebilirsiniz?

1. İlk kullanımda iki saat süreyle yakın
Mumun ömrünü uzatmak istiyorsanız, ilk yaktığınızda en az 2 saat süreyle mumu söndürmeyin. Böylelikle, mum doğru bir şekilde erir ve sonraki yakmalarınızda doğru eriyerek, mumun ömrünü uzatır.

2. Mumu rüzgar alan bir yere koymayın
Mumun daha uzun süre dayanabilmesinin bir başka yolu da, mumu yaktıktan sonra cereyan yapan bir yere koymamaktır. Su mumları nasıl yapılır?

3. Fitili kısaltın
Fitili kırpmak çok önemlidir. Fitil ne kadar uzun olursa, mumlarınız o kadar çabuk yanar. Fitili kısaltmak, mumun daha uzun süre dayanmasını sağlar. Ayrıca siyah dumanın oluşmasını engeller ve mumluğunuzun aşırı ısınmasının önüne geçer. Mumu her kullanışınızda fitilini kesmeye dikkat edin.

4. Fitili düzeltin
Her mum yaktıktan sonra, mum eridiği için fitili de yerinden kayabilir. Mum hala sıvı haldeyken, fitili ortalayın ve o şekilde donmasını sağlayın. Bu mumluğunuzda siyah lekeler olunmasını da önler. Sinekleri kovan mumluk yapın

5. Kapaklı mumluk tercih edin
Mumu düzenli yakmıyorsanız, tozun mum üzerine yerleşmesini önlemek için kapaklı mumluk kullanabilirsiniz. Toz yerleşmişse, tozu temizlemek için nemli bir pamuk kullanabilirsiniz.

6. Camı temizleyin
Mumluğunuzun camı, çok uzun süre yanmaya bırakılmış mum yüzünden siyahlaşırsa, ılık sabunlu su ile siyah lekeleri hafifçe ovun.

7. Mumu buzdolabına koyun
Mumunuzun daha uzun dayanması için kullanmadan önce iki saat buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu mumunuzun ömrünü uzatırken, mumlukta siyah lekeler oluşmasını da engelleyecektir.

Paylaş

0 yorum(lar)

close