Doğal taşlar, Sıkma, kaplan gözü firuze taşı, akik hematit Ametist, zirkon gibi birçok çeşitli bulunan sağlık konusunda ve şans konusunda iyilik, nazar, şifa, hastalık ve enerji gibi birçok şeye iyi geldiğine dair söylentiler de bulunmaktadır. Sıkma doğal taşlar genellikle hobi alanında tesbih kolye bileklik hal hal gibi birçok alanda kullanılan hobi malzemeleri kategorisine girmiş ve takı bujiteri ürünleri olarak da aranmaktadır doğal taşlar da birçok çeşit ve kalite bulunmaktadır.
Kaplan Gözü Taşı / Tiger Eye (Kuvvet Taş)

Kaplan gözü taşı gizemli ve güçlü, korkulan ve saygı gösterilen antik bir tılsımdır. ‘Her şeyi bilen ve gören göz’ olarak da bilinir, kullanan kişiye her şeyi gözlemleme gücünü verdiği düşünülür. İlahi heykellerin gözleri için kullanılmak üzere, kutsal bir görüşe sahip olacakları inanılarak Mısırlılar kaplan gözü taşı kullanmıştır. Kaplan gözü taşı cesaret, bütünlük ve gücün doğru kullanımının bir simgesiydi. Romalı askerler savaşlarda cesur kalabilmek ve düşman silahlarını saptırmak için kaplan gözü taşı taşırdı. Bunların dışında, tarih boyunca refah ve iyi şans taşı olmakla birlikte, kişinin sahip olduğu serveti koruyan ve dışarıdan gelen tehditleri geri yansıtan bir taş olduğuna inanıldı.
Kaplan Gözü Taşı Özellikleri
Kaplan gözü taşının kişinin ‘gözlerini’ açtığına ve yaşadıklarının sebep ve sonuçlarını daha iyi anlamasına yardımcı olduğu düşünülür. Kişinin hayatında yapması gereken değişiklikleri desteklediğine, iradeyi güçlendirdiğine ve amaçlarını anlamasına yardımcı olduğuna da inanılır. Kişinin yaratıcılığına ilham olacağı, yeteneklerini kullanmasına yardım edeceği, servet kazanmasına ve bu servetini elinde tutabilmesi için gereken seçimleri vermesine yardımcı olacağı düşünülür.
Kaplan gözü taşı, aile içi gerilimleri sakinleştirmesi ve zıt görüşlerin yaşandığı ilişkilerde sıkıntıları yatıştırmasını sağladığı düşüncesiyle göze çarpan bir taştır. Farklı görüşleri, dinleri veya hayata bakış açıları olan insanlar arasında uyumu teşvik etmeye çalıştığı, tarafların ortak bir noktada buluşmasına yol gösterdiği düşünülür.
Düzenli bir para kazancı ve iyi şans kaynağı olarak kaplan gözü taşının kullanılmasını faydalı görenler vardır. İş hayatına ilk defa atılacak insanlar için ideal bir seçim olduğu; ayrıca kariyerinde değişiklik yapmak için yeni yetenekler ve bilgiler kazanmak isteyen insanlar için de kullanılır olduğu düşünülmektedir.
Kaplan Gözü Taşı Faydaları
Kaplan gözü taşının sağladığı düşünülen fiziksel faydaları şunlardır:

Kan sağlığını iyileştirme
Güç ve direnci geliştirme
Endokrin sistemini güçlendirme
Hormonların dengesini sağlama
Depresyonu yitirmeye yardımcı olma
Kâbus görmeyi engelleme
Astım ataklarını rahatlatma
Kan şekerini düşürme
 
Kaplan gözü taşının sağladığı düşünülen manevi faydaları şunlardır:
Karışık duygu, düşünce ve hisleri birleştirip çözümleme
Duygusal krizleri dengeleme
Odaklanma ve kararlılığa destek
Amaçsız ve boşlukta hissedenlere yardımcı olma
Gelecek için umut ve güven verme
İkilemleri çözüme ulaştırma
Kişinin ihtiyaçlarını anlamasını sağlama
Bağımlı kişilerin bağımlılıklarından kurtulmasına yol gösterme
İradeyi güçlendirip pozitif değişikliklere yol açma